strona  główna 

 

 
 
 

Domeny co & jak

 

strona w przebudowie

 Co to jest domena i do czego służy ?
 Co oznaczają różne oznaczenia jak: .waw.pl, .com.pl, .pl, .com, .net, .org i inne ?
 Jaka domenę - nazwę domeny wybrać ? .com czy .pl?
 Jeśli zarejestruję moją domenę w names.pl, czy jestem jej właścicielem ?
 Co muszę zrobić , aby zarejestrować domenę 
 Jaki jest koszt rejestracji domeny ?
 Zarejestrowałem już domenę, co teraz ?
 Jak zdobyć "miejsce na serwerze" ?
 Jak stworzyć własne strony WWW ?
 Czy wyszukiwarki znajdą moją stronę?
 Jak zmienić poszczególne składniki domeny ?
 Co zrobić, gdy ktoś już zarejestrował identyczną domenę ?
  Do kogo zgłosić się po dodatkowe informacje ?


ODPOWIEDZI


Co to jest domena?

Domena to niepowtażalny adres internetowy zapisany w formie czytelnej dla ludzi.  Komputery - serwery internetowe rozumieją adresy jedynie w formie numerycznej, np: 212.160.173.1 , więc domeny używane są po to by uczynić ten adres łatwiejszym do zrozumienia i zapamiętania dla ludzi. 
W większości, domena jest używana dla adresów: e-mail i stron WWW. Zaraz po rejestracji będziesz mógł stworzyć własną witrynę w Internecie z adresem: http://www.twojafirma.com lub .net . Twój adres e-mail będzie wyglądał np. tak: biuro@twojafirma.com.  Możesz także przenieść Twoją obecną witrynę / stronę internetową na Twój nowy adres. 
Twoje Internetowe dane: adres WWW oraz e-mail możesz, a nawet powinieneś dołączyć do wszystkich Twoich Informacji kontaktowych i reklamowych : na wizytówkach, papierze firmowym, kopertach i reklamach, ulotkach ird itp.
Jeśli prowadzisz kampanię reklamową swojej firmy, produktów czy usług przez Ciebie oferowanych, wyeksponuj tam także swój internetowy adres (domenę).

Oczywiście, możesz mieć swoja witrynę czy adres e-mail bez posiadania własnej domeny, czy nawet użyć darmowych tego typu usług, ale w jest to wyjątkowo nierofesjnalne podejście i najczęściej nie daje oczekiwanych rezultatów. 

Co oznaczają różne oznaczenia jak: .waw.pl, .com.pl, .pl, .com, .net, .org i inne ?

Są to rodzaje domen przeznaczone do różnych celów, np:
.pl - domeny ogólnopolskie - kiedyś stosowane dla firm ponadregionalnych
.waw.pl -regionalne dla miast i miejscowości, np: dla Warszawy
Domeny ponadnarodowe tzw. globalne (najbardziej znane i prestizowe ze wszystkich innych na świecie): 
.com - komercyjne dla wszystkich firm, (najbardziej rozchwytywana domena) dająca wyobrażenie działalności międzynarodowej
.net - druga po .com najbardziej rozchwytywana domena na świecie. Kiedyś była używana głównie przez firmy związane z siecią Internet.
.org - dla organizacji, stowarzyszeń, instytucji charytatywnych i innych organizacji, nie koniecznie "non-profit"
.gov - dla instytucji rządowych
.mil - dla wojska i policji
.edu - dla placówek edukacyjnych

 Jaką domenę wybrać ???  pl czy .com , .net ?
 

Generalnie, nazwa domeny powinna być powiązana z charakterem działalności firmy , jej nazwą. (bądź produktem którym się ona zajmuje) lub charakterem materiału na jej stronach WWW. Bardzo ważnym jest , aby adres - domena była łatwa do zapamiętania dla odwiedzających czy potencjalnych klientów. Większość firm, dla których ich nazwa jest bardzo ważna z punktu widzenia prowadzonych interesów, wybiera rejestrację nazwy w domenach globalnych tj: .com, .net, itp.. , które cieszą się mianem najbardziej prestiżowych i najłatwiejszych do zapamiętania. 

Według nas zdecydowanie bardziej korzystne jest rejestrowanie domen .com lub .net ponieważ:

  -  są to najbardziej prestiżowe i modne domeny na całym świecie !
 - są one łatwe do promowania w internecie (pamiętaj, że posiadanie strony www bez jej odpowiedniej promocji może nie przynieść oczekiwanych rezultatów )
 - są tańsze od domen np.polskich (.pl, .com.pl)
 - domeny .net ,.com . net stają się własnością kupującego (można je potem sprzedać, wydzierżawić)
 - rejestracja domeny .com trwa nawet poniżej kilku minut !! A proces rejestracji domeny .pl czy .com.pl to najczęściej kilka tygodni.

 Jaka nazwę domeny wybrać ?

Najlepiej wybrać nazwę firmy. Wówczas każdy list poczty elektronicznej wysłany z tej domeny będzie reklamował firmę, gdyż adres będzie wyglądał np. tak: ktos@twojafirma.com.
Reklamą będzie również adres stron WWW wyglądający tak: http://www.twojafirma.com/
Można także wybrać domenę mówiącą o działalności firmy ( np. wycieczki.net - dla biura turystycznego) lub też wybrać krótki slogan reklamowy lub inne hasło kojarzące się z firmą.
Bardzo W. 
Można użyć liter od A do Z, cyfr od 0 do 9, a także myślnika (-). Ze względów technicznych nie można używać w nazwie innych znaków ani spacji, ani rozpoczynać i kończyć domeny myślnikiem. Długość domeny nie może przekroczyć 63 znaków (do niedawna tylko 24 znaki).
 
 Jeśli zarejestruję poprzez NAMES.PL domenę czy jestem jej właścicielem ?

Zaraz po pomyślnej rejestracji Twojej domeny poprzez NAMES.PL stajesz się jej właścicielem. Nikt inny nie będzie już w stanie zarejestrować takiej nazwy. Możesz ją później sprzedać, wydzierżawić, przenieść na inny serwer i przez cały czas masz nad nią pełną kontrolę. Zostały już złożone propozycje nowych domen : .biz, .web, .fin, nom , ale nie są jeszcze dostępne (stan na marzec 2001) . Będzie można je kupować w NAMES.PL.

Literki na końcu adresu to oznaczenie kraju, w którego sieci zarejestrowana jest domena np: .pl - Polska, .de - Niemcy, .uk - Wielka Brytania, itp. Jakie informacje i umiejętności musze posiadać by zarejestrować własną domenę ?

Generalnie, wymagania nie są wielkie, wystarczy wypełnić ten prosty formularz, a po otrzymaniu od nas potwierdzenia rejestracji, wpłacić odpowiednia sumę na nasze konto. 

9 Co zrobić, gdy ktoś już zarejestrował identyczną domenę ?

Realistycznie rzecz biorąc, właściwie nic nie można zrobić. Istnieją przepisy i precedensy pozwalające na interwencję u administratora domeny w przypadku jeśli ktoś zarejestrował domenę o identycznej nazwie, co nasza firma. Trzeba wówczas udowodnić, że nasza nazwa została zastrzeżona wcześniej jako znak fabryczny (trademark). Jednakże wygrane sprawy tego typu na świecie zdarzają się niezwykle rzadko, można je policzyć na palcach obu rąk.
Nie wszystko jednak stracone, jeśli nazwa firmy to: "twojafirma", a domena "twojafirma.com" została już zajęta, zawsze możesz zarejestrować "twojafirma.net", czy "twojafirma-poland.com" lub latarki.com jeśli je sprzedajesz itd..., spróbuj poeksperymentować z nazwami w rożnych domenach lub w bliskich znaczeniach do tej, którą chciałeś zarejestrować. Pamietaj jadnak o przestrzeganiu 7 zasad.

Jaki jest koszt rejestracji domeny ?

Powiemy tyle : jesteśmy tańsi od konkurencji o kilkaset procent. Jak to możliwe? Jesteśmy bezpośrednim partnerem jednej z kilku firm z USA mających prawo do rejestracji domen nadane przez instytucje rządowe. Wszystkie nasze transakcje odbywają się automatycznie tylko za pośrednictwem sieci, przy czym spełniają one wszystkie zasady bezpieczeństwa. Właśnie dlatego czas rejestracji domeny to zaledwie kilka minut.

oto nasz cennik.  Więcej szczegółów >>>>
okres rejestracji  cena za 1 rok
1 rok 239 PLN
2 lata 199 PLN
5 lat 149 PLN
10 lat 99 PLN

Powyższe opłaty są pobierane bezpośrednio przez NAMES.PL 


Jak mogę zapłacić za rejestrację ?

Po pomyślnej rejestracji, przedstawiciel NAMES.PL skontaktuje się z Państwem i potwierdzi rezerwację domeny. Poda także dokładną kwotę jaką trzeba będzie zapłacić za rejestrację domen.
Stosowaną przez nas formą płatności jest przelew bankowy.
Ze względów bezpieczeństwa wpłata na konto names.pl  powinna być dokonana jak najszybciej!!! 


 Właśnie zarejestrowałem domenę, co teraz ?

Gdy już masz własną domenę / internetowy adres, potrzebujesz teraz dwóch rzeczy:
1) Miejsca na serwerze
2) Stron WWW


ad 1) Przyczyną dla posiadania Internetowego adresu jest dostarczanie informacji. Aby ludzie mieli dostęp do informacji na Twoim adresie, musi on być umiejscowiony na komputerze (serwerze) na stałe podłączonym do Internetu. Także ten serwer musi być skonfigurowany w ten sposób, aby każdy kto wpisze Twój adres dostał odpowiedz od serwera, a informacja została mu dostarczona.
ad 2) Strony WWW zawierają informacje, które chcesz przekazać. Inne nazwy to: witryna, strona domowa czy sieciowa. Z angielska World Wide Web czyli Światowa Sieć Rozległa.top


 Jak zdobyć "miejsce na serwerze" ?

Miejsce to może być wydzierżawione lub kupione.
Dzierżawą miejsca na serwerze (powierzchni dyskowej) zajmują się wyspecjalizowane firmy nazywane: ISP (Internet Service Provider) . My proponujemy skorzystanie z usług firmy Poltronic

 Jak stworzyć własne strony WWW ?

Proste strony WWW można łatwo stworzyć używając ogólnie dostępnego oprogramowania takiego jak: Front Page Express.
Polecamy jednak skorzystanie z usług wyspecjalizowanej firmy. Jest wiele aspektów o których początkujący webmasterzy nie będą wiedzieć. Koszt zbudowania dobrej i w pełnie profesjonalnej strony www nie jest wcale wysoki. My korzystamy z usług WJX marketing  gorąco polecamy tę firmę !!

 Czy wyszukiwarki znajdą moją domenę ?

Wyszukiwarki, które mają dostęp do rejestrów znajdą domenę od razu. Większość wyszukiwarek szuka jednak adresów WWW i będzie znajdywać domenę dopiero, gdy powstaną strony WWW. To długi i zupełnie oddzielny temat . Więcej na ten temat w dziale " pozostałe usługi" promocja www.

 Jak zmienić poszczególne składniki domeny ?
Jeśli już wcześniej zarejestrowałeś domenę używając serwisu names.pl, a teraz chcesz zmienić osobę odpowiedzialną za administrację adresy serwerów DNS lub stronę techniczną domeny użyj tego formularz lub skontaktuj się z nami.


Do kogo zgłosić się po dodatkowe informacje ?
Najtaniej i najszybciej wysłać e-mail używając tego formularza. W ważnych sprawach można też zadzwonić 0601777970

 

        pomoc - online tel. 0601-777-970      e-mail: help@names.pl

 
7 sekretów - oferta names.pl - domeny co&jak - rejestracja domeny - cennik - kontakt - pomoc on-line  - promocje stron www - wiadomości - linki
Copyright 2000 WJX marketing.
biuro@names.pl